20391عضو

کنفرانس علمی یک روزه دوره مقدماتی آشنایی با مبانی پزشکی ایرانی در بیمارستان ضیائیان

کنفرانس علمی یک روزه دوره مقدماتی آشنایی با مبانی پزشکی ایرانی در بیمارستان ضیائیان
 به گزارش روابط عمومی دانشکده طب سنتی، در این کارگاه که روز پنج شنبه 18 آذر ماه 95 با حضور دکتر حسین رضایی زاده، رئیس دانشکده طب سنتی و دکتر روجا رحیمی، معاون پژوهشی دانشکده و دکتر مهرداد کریمی، مدیر گروه آموزشی طب سنتی برگزار شد، اعضای هیات علمی و جمعی از دستیاران تخصصی و پزشکان بیمارستان ضیائیان حضور داشتند.
در ابتدا دکتر عفت پناه، رئیس بیمارستان ضیائیان ضمن خیر مقدم به همکاران و تشکر از حضور اعضای هیات علمی دانشکده طب سنتی، به بیان دیدگاه های خود درباره ضرورت همگرایی علمی و توجه به طب ایرانی به عنوان سرمایه ای ملی سخن گفت و از همکاری علمی و پژوهشی با دانشکده طب سنتی استقبال کرد. ایشان همچنین به برنامه راهبردی سازمان جهانی بهداشت برای توسعه و تلفیق طب سنتی و مکمل با جریان پزشکی نوین اشاره کرد و بازگشت علمی و منطقی به سرمایه های بومی را ارزشمند دانست.
در ادامه رئیس دانشکده طب سنتی ضمن مرور تاریخچه طب سنتی، جایگزین و مکمل در جهان به رویکرد نوین در حوزه پزشکی مبتنی بر تلفیق، هم گرایی و هم افزایی، و فراگیر کردن کاربردهای طب سنتی در کنار پزشکی رایج پرداخت و سپس با تبیین جایگاه دانش پزشکی در علوم قدیم به بیان تقسیم بندی و سطح بندی کاربردی دانش در گذشته پرداخت و در خصوص چگونگی نگاه فلسفی و شیوۀ آموزش پزشکی در حوزه طب سنتی نکاتی را بیان کرد. همچنین در پایان مروری بر کلیات مزاج شناسی در طب ایرانی صورت گرفت.
در ادامه دکتر روجا رحیمی به معرفی برخی گیاهان دارویی و داروهای گیاهی پرکاربرد که مبتنی بر شواهد اثربخشی، عوارض جانبی و تداخلات احتمالی آنها مورد ارزیابی قرار گرفته اند پرداخت. ایشان در زمینه های بیماریهای مغز و اعصاب، روانپزشکی، اضطراب و افسردگی، بیخوابی، سر درد و همچنین برخی مشکلات گوارشی داروهای فرآوری شده، استاندارد و موجود در بازار ایران را معرفی نمود.
در بخش پایانی دکتر مهرداد کریمی، به تشریح اصول شش گانه حفظ تندرستی در طب ایرانی پرداخت و ضمن تعریف و تشریح هر یک از این اصول به بیان برخی مصداقها و کاربردهای امروزی آنها پرداخت. همچنین یکی از آخرین مقالات خود را که در زیر مجموعه انتشارات نیچر به چاپ رسیده است را برای حاضران شرح داده و چگونگی ارتباط مزاجهای گرم و سرد با مفاهیم جدیدی همچون پروتئومیکس را بیان نمود.
لازم به ذکر است در این کارگاه یک روزه در خصوص فعالیتهای پژوهشی مشترک و با استفاده از ظرفیتهای علمی دو طرف تاکید شد. این برنامه با همت و پیگیری دکتر زهرا قربانی فر و دکتر امیدی و با دبیری علمی دکتر حسین رضایی زاده تنظیم شده بود.
 


مرجع: روابط عمومی دانشکده طب سنتی
تاریخ درج: 1395/10/13
مطالب مرتبط
انتصاب دکتر آرمان زرگران به عضویت آکادمی جهانی تاریخ داروسازی
آشنایی با مهارت های اولیه چی گنگ پزشکی در دانشکده طب سنتی
برگزاری اولین سمپوزیوم معرفی طب فراگیر و طب ایرانی به زبان انگلیسی در ایران
دکتر رضایی زاده پیشرفت‌های دانشکده طب سنتی را نشان دهنده رویکرد علمی حاکم بر آن دانست
معرفی دستاوردهای طب سنتی ایرانی در نشست سه‌ روزه سازمان بهداشت جهانی
دیدارهیأت رییسه دانشکده طب سنتی با دانشجویان
دکتر روجا رحیمی به عنوان پژوهشگر نمونه برگزیده شد
بازدید رییس دانشگاه گان سوی چین از دانشکده طب سنتی
برگزاری جشنواره شیرینی و دسرهای سنتی ایرانی در دانشکده طب سنتی
فعالیت نخستین استاد ایرانی در دانشگاه سانتیاگو اسپانیا در رشته طب سوزنی
تشکیل گروه خیرین سلامت طب سنتی
کارگاه آموزشی طب سنتی با محوریت اصلاح سبک زندگی به شیوه طب ایرانی برگزار شد
برگزاری سومین جلسه شورای فرهنگی دانشکده طب سنتی
بازدید رییس دانشگاه جیما اتیوپی از دانشکده طب سنتی
دکتر رضایی زاده به عنوان دبیر علمی دومین کنگره ملی و اولین کنگره بین المللی طب فراگیر در سرطان منصوب شد
12345678910...